top of page

Imprezy biblioteczne

22.05.2017

Książkowe świętowanie 2017

 

„Po to jest biblioteka, po to ma się książki w domu, 
by móc w każdej chwili odnowić zapomniany sen.” 
(Patrick Suskind)

 

W maju tradycyjnie obchodzimy święto książki, znane kiedyś jako Dni Oświaty, Książki i Prasy. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek, a 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten wiąże się z katalońskim obyczajem w którym każdy mieszkaniec Katalonii w dniu świętego Jerzego – patrona tego regionu – obdarowywał swoich bliskich książkami i różami. 
Nasza szkoła również posiada tradycje związane z traktowaniem książek w sposób szczególny. Najbardziej uroczyste są obchody, które odbyły się 17 maja. Podczas nich wszystkie majowe święta związane z książką i biblioteką połączyliśmy w jedną uroczystość pod nazwą „Książkowe świętowanie”. 
W tym roku tematem przewodnim święta książki była poezja dziecięca. Uczniowie poszczególnych klas zaprezentowali znane i lubiane utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i Stanisława Jachowicza. Były inscenizacje takich wierszy jak: Kaczka Dziwaczka (klasa I), Zosia Samosia (klasa II), Żaba (klasa III), Żuraw i czapla (klasa IV), Chory kotek (klasa V) i Leń (klasa VI). 
Po prezentacji wierszy dyrektor szkoły Aneta Juska wręczyła dyplomy i nagrody uczniom, którzy okazali się najlepszymi czytelnikami szkoły oraz tym, którzy najładniej za pomocą rozmaitych technik plastycznych przedstawili ilustracje do swoich ulubionych książek. 

 

Po wręczeniu nagród i dyplomów odbył się pokaz mody w którym uczniowie przedstawili wybrane propozycje mody bibliotekarskiej na nowy rok szkolny. 
Święto Książki zostało zakończone pięknymi słowami naszego patrona Henryka Sienkiewicza:

„Gdy się ktoś zaczyta, zawsze: 
- albo się czegoś nauczy, 
- albo zapomni o tym, co dolega, 
- albo zaśnie – 
W każdym razie wygra”! 
Obchody święta książki i biblioteki szkolnej przygotowały panie Brystyna Beta, Ewa Krysztof i Mariola Szurynowska.

EK

13.02.2017

Pasowanie na czytelnika 2017

„Książka to przyjaciel. Smutne jest życie 
bez przyjaciela, smutne jest życie bez książek” 

W. Grubiński 


Dnia 9 lutego 2017 roku w Szkole Podstawowej w Sicinach odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. 
Głównym celem uroczystości było oficjalne wprowadzenie najmłodszych uczniów do grona pełnoprawnych czytelników biblioteki. Ponadto zachęcenie najmłodszych uczniów do jej odwiedzania, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. 
Zanim uczniowie złożyli przyrzeczenie zostali powitani przez ludka książkowego i krasnali. Następnie zostali przez nich wprowadzeni w świat bajek i baśni odgadując zagadki sprawdzające ich znajomość bajkowych bohaterów. Najmłodsi mogli zobaczyć Czerwonego Kapturka, Kopciuszka czy Koziołka Matołka. Następnie pierwszoklasiści wysłuchali próśb książki oraz rad dotyczących czytania. Podniosłym momentem uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez najmłodszych uczniów. Aktu pasowania dokonała dyrektor szkoły Aneta Juska, która dużą kolorową zakładką dotknęła ramienia każdego ucznia wypowiadając słowa „Pasuję cię na czytelnika”. 
O uroczystym wydarzeniu będzie uczniom przypominał pamiątkowy dyplom, zakładka do książki oraz wspólne zdjęcie. 
Uroczystość przygotowały panie Ewa Krysztof, Iwona Sikora i Mariola Szurynowska. 

EK

10.12.2016

Święto Patrona Szkoły – Henrykalia 2016

 

9 grudnia 2016 roku w Szkole Podstawowej w Sicinach obchodzono Święto Patrona Szkoły zwane Henrykaliami. Był to dzień poświęcony wybitnemu pisarzowi, wielkiemu Polakowi – patriocie, nauczycielowi i wychowawcy narodu, laureatowi nagrody Nobla – Henrykowi Sienkiewiczowi. Z okazji święta cała społeczności szkolna zebrała się w sali gimnastycznej, aby uświetnić ten wyjątkowy dzień. Wszystkich zebranych powitali trzej bohaterowie – rycerze  Trylogii oraz  Baśka w strojach z epoki.  W ich role wcielili się Marek Hływa, Jakub Aniukiewicz, Mikołaj Zaremba i Otylia Prączko. Następnie nauczycielka biblioteki Ewa Krysztof podsumowała wcześniej przeprowadzone konkursy popularyzujące sylwetkę i twórczość pisarza. Uczniowie popisali się w nich wiedzą o życiu patrona i znajomością jego utworów. W klasach drugiej i trzeciej wychowawcy przeprowadzili konkurs „Mistrz wiedzy o Henryku Sienkiewiczu”, natomiast uczniowie klas IV-VI, jak co roku, rywalizowali w konkursie „O pióro Henryka Sienkiewicza” w którym główną nagroda było pióro z pamiątkową tabliczką. Nagrody i dyplomy dla zwycięzców konkursów wręczyła dyrektor szkoły Aneta Juska i przewodnicząca Rady Rodziców Ewa Kinasz. W dalszej części uroczystości Hania i Amelia zaprosiły wszystkich zebranych na galę talentów. Były to występy uczniów i nauczycieli, którzy zaprezentowali swoje talenty zgodnie z mottem jaki przyświecał uroczystości. Pochodził on z noweli pt. „Ta trzecia”, w której pisarz prowadził rozmyślania na temat polskich talentów, twierdząc „……Podług mnie, najmizerniejszy talent wart jest więcej niż najwspanialsza doktryna, a najwspanialsza doktryna niewarta jest swobodzie butów czyścić”.

Uczniowie zaprezentowali rozmaite uzdolnienia. Były wśród nich talenty wokalne (Zuzia Beta, Ewa Zaczkiewicz, Anastazja Palczyńska, Donata Baryga, Joanna Wojnowska, Arkadiusz Gawlik) i taneczne (taniec mażoretkowy - Fabien Adamczak; taniec hip-hop - Oliwia Stańczyk, Blanka Przybył, Dominika Szymanowska; taniec hip-hop i cheerliderski -  dziewczynki z koła tanecznego: Wiktoria Bator, Zosia Jaras, Kasia Jurkiewicz, Gabrysia Kardas, Otylia Prączko, Kalina Wilk, Gabrysia Sowa, Dominika Szymanowska, Oliwia Stańczyk, Paulina Potoczniak).  Uczniowie popisali się również talentem sportowym (dżudo – Igor Porciany, ćwiczenia akrobatyczne – Ewa Zaczkiewicz, ćwiczenia z piłką – Grzesiu Hływa i Gabryś Wołoszyn) oraz muzycznym (gra na gitarze – Hania Szymańska, gra na keyboardzie – Piotr Urban). Uczniowie klasy trzeciej zaprezentowali piękne czytanie z podziałem na role ( tekst „Jak Henryk Sienkiewicz zdawał egzamin gimnazjalny” przeczytali Weronika Frąckowiak, Zosia Jaras, Nicola Kinasz, Kalina Wilk, Piotrek Wolicki). W szkole są nie tylko utalentowani uczniowie, ale również nauczyciele, którzy swoje zdolności wokalne prezentują  śpiewając w zespole „Belfer”. Wśród nich są Dorota Kamińska, Danuta Ciszewska, Renata Wołoszyn, Iwona Sikora, Katarzyna Wojnowska i Mariusz Ratajczak.

Gala talentów pokazała jak wiele zdolnych uczniów jest w sicińskiej szkole. Uroczystość ta dała im możliwość zaprezentowania się ze swoimi zdolnościami przed całą społecznością szkolną.

Obchodom Dni Patrona Szkoły przewodziły Krystyna Beta, Ewa Krysztof i Katarzyna Wojnowska.

15.03.2016

Pasowanie na czytelnika 2016

Ślubujemy, przyrzekamy być dobrymi czytelnikami!

 

W piątek 11 marca najmłodsi uczniowie szkoły zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Z tej okazji uczniowie z koła artystycznego przygotowali przedstawienie teatralne pt. „Kopciuszek”. W inscenizacji młodzi aktorzy wystąpili w pięknych, kolorowych kostiumach wcielając się w znane postacie bajkowe, które wprowadziły uczniów w zaczarowany świat bajek.
Po obejrzeniu przedstawienia pierwszoklasiści wysłuchali próśb książki, złożyli przyrzeczenie, a następnie zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej. Od tej pory stali się pełnoprawnymi czytelnikami. Na pamiątkę tego wydarzenia otrzymali
Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły Mariola Szurynowska wręczyła nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy wzięli udział w konkursach plastycznych „Magia bajek i baśni” i „Kubuś Puchatek i przyjaciele”.
Uroczystość przygotowały nauczycielki biblioteki panie Ewa Krysztof i Urszula Garbacz oraz opiekunowie koła artystycznego pani Katarzyna Wojnowska i pan Mariusz Ratajczak.

 
Wyniki konkursów plastycznych:
„Magia bajek i baśni” – etap szkolny
I miejsce Oliwia Wojtkowiak klasa III
II miejsce Jakub Ochnia klasa I Hanna Szymańska klasa III
III miejsce Marek Hływa klasa II i Weronika Suchecka klasa III
Wyróżnienia: Nikola Luty klasa I, Oliwier Skuriat, Wiktor Skuriat klasa II, Victoria Szostek klasa III
 
„Kubuś Puchatek i przyjaciele”
I miejsce Martyna Malska klasa I
II miejsce Maja Kubiak i Filip Mucha klasa I
III miejsce Jakub Ochnia klasa I
Wyróżnienia: Oliwier Skuriat, Wiktor Skuriat klasa II

31.12.2015

 

Święto Patrona Szkoły – Henrykalia 2015

 

„Nauczył masy myśleć i czuć po polsku, on wskrzesił ducha narodowego skinieniem czarodziejskiej różdżki swego talentu od razu, za życia i to w chwili najbardziej potrzebującej takiego cudu” - słowami Józefa Kotarbińskiego uczniowie Szkoły Podstawowej w Sicinach rozpoczęli uroczystość poświęconą patronowi szkoły Henrykowi Sienkiewiczowi.
Bolesław Prus powiedział, że żaden pisarz polski nie zdobył tylu naraz laurów, wyrazów i dowodów uznania, szacunku i uwielbienia. Za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie epiki i rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu” 10 grudnia 1905 roku Henryk Sienkiewicz został wyróżniony przez Akademię Szwedzką literacką Nagrodą Nobla. Z okazji tego ważnego wydarzenia co roku w grudniu sicińska społeczność szkolna obchodzi „Święto Patrona Szkoły” zwane Henrykaliami. Wszystko po to, aby lepiej poznać sylwetkę i twórczość wielkiego pisarza, oddać mu należną cześć i podziękować „za osób, zdarzeń, miejsc bez liku, za śmiech i łzy, sny o potędze, za piękny język w każdej księdze…..”.
Popularyzacji sylwetki i twórczości pisarza służyły konkursy literackie w których uczniowie popisali się wiedzą o życiu patrona i znajomością jego utworów. W konkursach plastycznych wielu z nich ukazało swoją fantazję i artystyczne talenty przygotowując piękne, oryginalne ilustracje. Najwięcej emocji wzbudzał jednak konkurs literacki dla klas IV-VI „O pióro Henryka Sienkiewicza” w którym główną nagrodą było pióro z pamiątkową tabliczką.
Na uroczystym apelu dyrektor szkoły wręczyła uczniom dyplomy i wyróżnienia za najlepsze wyniki w konkursach. Następnie uczniowie zaprezentowali się w scenkach z utworów patrona i przybliżyli niektóre postacie z jego powieści i nowel. Uczniowie klasy I recytowali wiersze o Stasiu i Nel, klasa II przedstawiła scenkę z „W pustyni i w puszczy”, a uczniowie z klasy III „Bajkę”. Uczniowie klasy IV zaprezentowali niektórych bohaterów sienkiewiczowskich. Klasa V przygotowała scenkę kabaretową „Rycerzy trzech”. Uczniowie klasy VIa zatańczyli poloneza w strojach z epoki sienkiewiczowskiej. Klasa VIb przedstawiła inscenizację „Jak zrodził się talent Henryka Sienkiewicza” według scenariusza uczennicy tej klasy Aleksandry Zaczkiewicz.
Obchodom Dni Patrona Szkoły przewodziły panie Ewa Krysztof i Urszula Garbacz.

 

02.06.2015

 

Książkowe świętowanie 2015

 

We wtorek 26 maja odbyły się w naszej szkole obchody święta książki i biblioteki szkolnej. Na początku uroczystości zostały wręczone dyplomy, nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy wzięli udział w konkursie na Najlepszego Czytelnika Roku  zorganizowanego przez bibliotekę szkolną.

Po części oficjalnej uczniowie z koła muzyczno-teatralnego przedstawili bajkę pt. „Dziwny sen Hani”. W bajce młodzi aktorzy wcielili się w role  Hani, Jacka i Marka oraz postaci z bajek. Krasnal, Kot w butach, Czerwony Kapturek, Pinokio, Kopciuszek i Sierotka Marysia skarżyły się na niszczenie przez dzieci książek z biblioteki szkolnej. Zachęcały do czytania, szanowania i traktowania książek jak prawdziwych przyjaciół.

Występ zakończyła piosenka pt. „Książka przyjaciółka” w wykonaniu uczniów klasy I.

Obchody święta książki przygotowały panie Ewa Krysztof i Katarzyna Wojnowska.

15.03.2015

 

Pasowanie na czytelnika 2015

 

Ślubujemy, przyrzekamy być dobrymi czytelnikami!

 

Książka to mędrzec łagodny i pełen słodyczy,

         który puste życie napełnia światłem, a puste

         serca wzruszeniem.

Kornel Makuszyński

 

Dnia 13 marca 2015 roku w Szkole Podstawowej w Sicinach odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było oficjalne wprowadzenie najmłodszych uczniów do grona pełnoprawnych czytelników biblioteki, zachęcenie do wypożyczania książek, a tym samym odkrywania w nich zaczarowanego świata bajek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania.

Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie czytelnika, obejrzeli przedstawienie „Czerwony Kapturek” przygotowane przez koło teatralno-muzyczne, pod kierunkiem pani Katarzyny Wojnowskiej i pana Mariusza Ratajczaka. Następnie pierwszoklasiści  poznali prośby książki, dowiedzieli się jak należy o nie dbać oraz jaką role w szkole pełni  biblioteka.

Podniosłym momentem uroczystości było złożenie przyrzeczenia  przez najmłodszych uczniów. W obecności dyrekcji szkoły, kierownika biblioteki publicznej, nauczycieli i uczniów klas II-III, uroczyście przyrzekli, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Aktu pasowania dokonała nauczycielka biblioteki pani Ewa Krysztof, która dotykając zakładką ramienia każdego ucznia wypowiadała słowa „Pasuję cie na czytelnika biblioteki szkolnej”.

O uroczystym wydarzeniu będzie uczniom przypominał pamiątkowy dyplom, piękne kolorowe książki, zakładki oraz pamiątkowe zdjęcie. 

11.12.2014

 

Święto Patrona Szkoły – Henrykalia 2014

 

„Nic się tak nie pamięta, jak to, co się widziało w dzieciństwie. A choć się wielu rzeczy nie odczuje ani zrozumie, to przychodzi później i przychodzi bardzo przyjemnie, bo tak, jakby ktoś od razu oświecił jakieś wrażenie zanurzone w cieniu” – tymi słowami z powieści „Rodzina Połanieckich” uczniowie Szkoły Podstawowej w Sicinach rozpoczęli uroczystość poświęconą Henrykowi Sienkiewiczowi, którego imię nosi szkoła od 1 czerwca 1971 roku.

Święto Patrona Szkoły jest okazją, by lepiej poznać postać wielkiego pisarza , noblisty i oddać mu hołd za  wspaniałe książki, piękną polszczyznę, wartości, które promował, serce oddane Polsce czy  niezapomnianych bohaterów, dla których hasło „Bóg – Honor - Ojczyzna” było sensem życia. Jest to uroczystość którą chcemy w szczególny sposób zaakcentować przynależność do  zespołu sienkiewiczowskiego.

Jak co roku uczniowie wzięli udział w konkursach popularyzujących sylwetkę i twórczość pisarza. Popisali się w nich wiedzą o życiu patrona i znajomością jego utworów. W konkursach plastycznych wielu ukazało swoje niezwykłe artystyczne talenty. Najwięcej emocji wzbudzał jednak najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs „O pióro Henryka Sienkiewicza” w którym główną nagrodą jest piękne pióro z pamiątkową tabliczką.

Podsumowaniem całej imprezy był uroczysty apel, na którym dyrektor szkoły wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za najlepsze wyniki w konkursach.

Następnie odbyła się część artystyczna w której uczniowie, pod kierunkiem swoich wychowawców, zaprezentowali piosenki związane z patronem i jego twórczością:

 

  • klasa I „Pieśń o Małym Rycerzu” z filmu „Przygody pana Michała”,

  • klasa II „Gdybym to ja miała skrzydełka jak gąska” z filmu  „Krzyżacy”,

  • klasa III „Rzeka marzeń”  z filmu „W pustyni i w puszczy”,

  • klasa IV „Pan Kmicic”  z repertuaru Jacka Kaczmarskiego,

  • klasa Va „Dumka na dwa serca” z filmu „Ogniem i mieczem”,

  • klasa Vb samodzielnie ułożyła w rytmie rapu piosenkę o Sienkiewiczu,

  • klasa VI „Hej sokoły” z filmu „Ogniem i mieczem”

Obchodom Dni Patrona Szkoły przewodziła pani Ewa Krysztof.

01.06.2014

 

Książkowe świętowanie 2014

 

We wtorek 27 maja odbyły się w naszej szkole obchody corocznego święta książki i biblioteki szkolnej. Na początku uroczystości zostały wręczone dyplomy, nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną.

Po części oficjalnej uczniowie z koła muzyczno-teatralnego zaśpiewali piosenki oraz przedstawili inscenizację pt.”Historia książki”. W przedstawieniu młodzi aktorzy pokazali jakie przemiany przechodziła książka zanim stała się tym, czym jest dzisiaj. Zwrócili również uwagę, że ani filmy czy gry komputerowe nie są w stanie jej wyprzeć. Zgodnie  wykrzyknęli, że książka z nami już zawsze zostanie.

Konkursy i obchody święta książki przygotowały panie Ewa Krysztof,  Katarzyna Wojnowska oraz pan Mariusz Ratajczak.

13.02.2014

Pasowanie na czytelnika 2014

Pasowania nadszedł czas, czytelnikiem został każdy z nas

 

Kochajcie książkę, bo ona…

nauczy was szacunku dla siebie

i dla innych, ona uskrzydli wasz rozum

i serce miłością do człowieka, do świata

Maksym Gorki

 

Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Organizowane co roku

weszło na stałe do kalendarza imprez szkolnych.Odbywa się zawsze na początku drugiego półrocza. Tegoroczna uroczystość miała miejsce 7 lutego w sali gimnastycznej w obecności wicedyrektor pani Krystyny Beta, kierownika biblioteki publicznej pani Czesławy Gierycz oraz uczniów klas II-III z wychowawcami. Specjalnie na tę okazję zostało przygotowane przez koło teatralno-muzyczne, pod kierunkiem pani Katarzyny Wojnowskiej i pana Mariusza Ratajczaka, przedstawienie pt. „Jaś i Małgosia”. Najważniejszym momentem całej uroczystości było złożenie przyrzeczenia przez pierwszoklasistów, którego słowami potwierdziły swoją wolę zostania czytelnikiem, oraz sam fakt pasowania na czytelnika biblioteki szkolnej. Aktu pasowania dokonała nauczycielka biblioteki pani Ewa Krysztof, która dotykając zakładką ramienia każdego ucznia wypowiadała słowa „pasuję cię na czytelnika biblioteki szkolnej”. Na pamiątkę tego wydarzenia uczniowie otrzymali dyplomy, piękne, kolorowe książki oraz zakładki i drobne upominki.

Uroczystość przygotowali nauczyciele biblioteki panie Ewa Krysztof i Olga Kęsek wraz z Kołem Przyjaciół Biblioteki.

W uroczystości uczestniczyły także absolwentki szkoły, a obecnie uczennice 1 Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, Justyna Merta i Klaudia Wróblewska. Przekazały bibliotece szkolnej około 200 książek, które zebrała młodzież z leszczyńskiego liceum w ramach akcji „Podaruj dziecku książkę”.

Za pośrednictwem Justyny i Klaudii zostały przekazane 1 LO w Lesznie podziękowania następującej treści:

 

Dyrektor, Rada Rodziców, Grono Pedagogiczne oraz uczniowie Zespołu Szkół w Sicinach składają serdeczne podziękowania:

 

Panu Dyrektorowi Robertowi Przykuckiemu opiekunowi grupy za pomoc i wsparcie akcji „ Podaruj dziecku książkę”

 

Klasie IIb za zorganizowanie akcji „ Podaruj dziecku książkę”

 

Klasie Ib za największe zaangażowanie w akcji „ Podaruj dziecku książkę”

 

Dziękując za wielkie serce i dobrą wolę życzymy wielu sukcesów i powodzenia w realizacji życiowych zamierzeń.

15.12.2013

 

 

Święto Patrona Szkoły – Henrykalia 2013

Henryk Sienkiewicz – wędrowny pisarz, który „nauczył masy myśleć i czuć po polsku……”

 

 

... artysta, byle miał serce czyste, napełnione nie lichą miłością własną, ale miłością sztuki, może być najszczęśliwszym człowiekiem w świecie, bo styka się ustawicznie z czymś nieskończonym i bezwzględnie doskonałym... pisał Sienkiewicz w „Bez dogmatu”.

Tymi słowami rozpoczęto Święto Patrona Szkoły, które zajmuje ważne miejsce w szkolnym kalendarzu uroczystości szkolnych. Jak co roku uczniowie, pod kierunkiem swoich wychowawców, aktywnie włączyli się w uczczenie postaci wielkiego pisarza , noblisty

o którym B. Prus powiedział: „… Żaden pisarz polski nie zdobył tylu naraz laurów, wyrazów i dowodów uznania, szacunku uwielbienia…”.

Ukoronowaniem przygotowań do Święta Patrona były konkursy popularyzujące sylwetkę i twórczość Henryka Sienkiewicza. Uczniowie mogli popisać się wiedzą o życiu Patrona, poszczycić się znajomością jego utworów, a także w plastyczny sposób ukazać swoje talenty. Od czterech lat najwięcej emocji wzbudza konkurs literacki „O pióro Henryka Sienkiewicza”. Jest to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs przeznaczony dla uczniów klas IV-VI w którym główną nagrodą jest pióro. W tym roku po raz drugi wygrała w konkursie Aleksandra Głowiak z klasy VI i otrzymała piękne pióro z pamiątkową tabliczką.

Podsumowaniem Święta  był uroczysty apel, na którym dyrektor szkoły pani Mariola Szurynowska wręczyła dyplomy i nagrody laureatom konkursów sienkiewiczowskich. Następnie uczniowie zaprezentowali się w scenkach z utworów patrona i przybliżyli niektóre postacie z jego powieści i nowel. Uczniowie klasy IVa przedstawili „Bajkę” , a klasa VI „Janka Muzykanta” . Najmłodsi uczniowie oraz klasy IVb i V ukazali niektórych bohaterów sienkiewiczowskich. Wśród nich byli min. Staś, Nel, Zagłoba, Zbyszko

z Bogdańca, Sachem. Ciekawa scenografia,  kolorowe kostiumy oraz rekwizyty przybliżyły wszystkim epokę czasów Sienkiewicza. Wprowadziły w nastrój przedstawienia, a tym samym ułatwiły aktorom wyrażenie tego co chcieli widzom zaprezentować.

Obchodami Święta Patrona Szkoły przewodziły panie Ewa Krysztof i Olga Kęsek.

 

​24.05.2013



Książkowe świętowanie z Julianem Tuwimem
Obchody święta książki i biblioteki szkolnej



W środę 15 maja odbyły się w naszej szkole obchody corocznego święta książki i biblioteki szkolnej. Tegoroczne święto w całości było poświęcone polskiemu poecie Julianowi Tuwimowi. Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima ze względu na przypadające stulecie jego poetyckiego debiutu oraz 60 rocznicę śmierci.
Na początku uroczystości zostały wręczone dyplomy, nagrody i wyróżnienia uczniom, którzy wzięli udział w konkursach zorganizowanych przez bibliotekę szkolną:
1. Konkurs czytelniczy dla klas II-III „Czy znasz wiersze Juliana Tuwima?”
2. Konkurs plastyczny dla klas I-III „Ilustracja do wybranego wiersza Juliana Tuwima”
3.  Konkurs na Najlepszego Czytelnika Roku
4. Konkurs na logo biblioteki szkolnej dla klas IV-VI
Po części oficjalnej uczniowie z koła teatralnego przedstawili inscenizację pt.”Stacja Tuwimowo” w której zapoznali wszystkich zebranych ze znanymi i lubianymi wierszami  Juliana Tuwima takimi jak „Lokomotywa”, „Słoń Trąbalski”, „Spóźniony słowik”, „Okulary”, „Zosia Samosia”, „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci”  i „Rzepka”. W czasie prezentacji wierszy często na twarzach uczniów i nauczycieli pojawiał się uśmiech, gdyż utwory Tuwima to świat pełen humoru, pogodnych nastrojów  i różnorodnych ciekawych postaci. Uczniowie do prezentowanych utworów wykonali kostiumy, które   zaskakiwały pomysłowością i kolorystką.
Konkursy i obchody święta książki przygotowały panie Ewa Krysztof, Olga Kęsek i Katarzyna Wojnowska.

26.02.2013

Pasowanie na czytelnika 2013

Ja uczeń klasy pierwszej, uroczyście obiecuję, że będę czytać i szanować książki…
 

25 lutego  w Szkole Podstawowej  w Sicinach odbyło się uroczyste przyjęcie uczniów klasy pierwszej w poczet czytelników biblioteki szkolnej. Od kilku lat uroczystość ta jest stałą imprezą biblioteki. Zawsze odbywa się w drugim semestrze, kiedy najmłodsi uczniowie znają więcej liter i są przygotowani na tyle, by samodzielnie przeżyć przygodę

z książką.

Na początku uroczystości uczniowie klasy pierwszej oraz wszyscy zebrani obejrzeli przedstawienie teatralne pt.”Kot

w butach” przygotowane przez uczniów z Koła Teatralnego pod kierunkiem pani Katarzyny Wojnowskiej. Następnie złożyli ślubowanie, że będą kochać książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po chwili dużą zakładką zostali pasowani na rycerzy   dbających i szanujących książki. Na pamiątkę uroczystości uczniowie  otrzymali dyplomy, prośby książki i drobne upominki.

Uroczystość przygotowali nauczyciele biblioteki panie Ewa Krysztof i Olga Kęsek wraz z Kołem Przyjaciół Biblioteki.

11.12.2012

Święto Patrona Szkoły - Henrykalia 2012

 

Henryk Sienkiewicz od 1971 roku jest patronem naszej szkoły. Dumni jesteśmy z tego imienia, gdyż wśród gwiazd polskiej literatury, jest to gwiazda pierwszej wielkości. Nagroda Nobla, jaką otrzymał za całokształt twórczości, jest dziś najważniejszą nagrodą w świecie nauki i sztuki. Aby lepiej poznać sylwetkę i twórczość wielkiego pisarza i oddać mu należną cześć, co roku w grudniu obchodzimy Dni Patrona Szkoły zwane Henrykaliami.
Jak co roku uczniowie starali się zaakcentować przynależność do zespołu sienkiewiczowskiego. W tym celu wzięli udział w konkursach literackim i plastycznym poświęconych patronowi szkoły w których mieli możliwość ukazać swoje talenty.
Podsumowaniem całej imprezy był uroczysty apel, na którym dyrektor szkoły wręczyła uczniom dyplomy i nagrody za najlepsze wyniki w konkursach. Następnie odbyła się część artystyczna na której uczniowie klas I-VI, pod kierunkiem swoich wychowawców, przedstawili scenki z wybranych utworów Henryka Sienkiewicza. Wszyscy zebrani obejrzeli „Bajkę” w wykonaniu uczniów klasy IV, „Latarnika”, którego przedstawili uczniowie klasy V oraz „W pustyni i w puszczy” w wykonaniu klasy VIb. Uczniowie klasy VIa zaprezentowali bohaterów z wybranych powieści patrona. Klasy najmłodsze recytowały wiersze o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Obchody Dni Patrona przygotowały panie Ewa Krysztof i Justyna Deluga.

bottom of page