Biblioteka Szkoły Podstawowej w Sicinach
Książki, które warto przeczytać
„Jak Lolek został papieżem” – M. Wollny
Książka ta to bogato zilustrowana biografia bł. Jana Pawła II, napisana z myślą o najmłodszych.
Historia rozpoczyna się niedługo po tym, jak umiera mama małego Lolka. Poznajemy go jako chłopca pilnego, pracowitego, ale też uwielbiającego zabawę – granie w piłkę i marzenia o zostaniu lotnikiem. Z kolejnych rozdziałów dowiadujemy się o maturze i kremówkach, studiach polonistycznych i zaangażowaniu w aktorstwo, a potem o wojnie i utracie ojca, a także zmaganiach z własnym powołaniem. Poznamy także jego upodobania i zwyczaje oraz miejsca, w których najchętniej przebywał.
„Podróż za jeden uśmiech” – A. Bahdaj
Któż nie marzy o wspaniałych wakacjach, pełnych przygód i nieprawdopodobnych wydarzeń, o których później będzie można opowiadać w szkole? Przypadek zrządził, że dwóch kuzynów, prymus Duduś i jego kuzyn Poldek (całkiem nie-prymus) ma dotrzeć z Warszawy nad morze do swoich mam. Na skutek dziwnych okoliczności, które jakimś cudem zdarzają się tylko tym dwóm chłopcom, zamiast pojechać pociągiem wędrują autostopem. Po drodze napotykają na wciąż nowe trudności...
„Julek i Maja w labiryncie” – A. Grabowska-Grzyb
Opowieść o 12-letnim Julku, który ponad wszystko uwielbia gry komputerowe. Pewnego razu, przez przypadek, trafia w sam środek gry. Początkowo zafascynowany światem wirtualnym, nie chce wracać do zwykłego życia. Stopniowo odkrywa jednak, że bycie w tym świecie nie jest tak przyjemne i bezpieczne, jak myślał. Próbuje powrócić do domu. Pomagają mu siostra, 8-letnia Maja, oraz mama Kasia. Czy uda im się znaleźć wyjście z gry i powrócić do zwykłego świata?
„Superwakacje z szaloną babcią” – E. Lindell
Iris niespecjalnie cieszy się na nadchodzące wakacje. Ma je spędzić razem z babcią, która jest bardzo smutna po śmierci dziadka. Iris wolałaby wyjechać gdzieś nad morze tak jak jej przyjaciółka, ale tata twierdzi, że powinna pojechać do babci. Jedzie więc, ale bez przekonania. To, co się im przydarzy jest tak niezwykłe, że nawet w najśmielszych marzeniach nie mogłaby sobie tego wyobrazić. Podczas tych jednych wakacji przeżyje tyle przygód, ile większość ludzi przez całe swoje życie!
Koniecznie przeczytajcie!
„Niezwyciężony zajączek Edzio” – A. Grabowski
Poznajcie sympatycznego Zajączka Edzia, który wraz
z przyjaciółmi z Doliny Jałowca przeżywa wiele niesamowitych przygód. Czy Lis Wierszopis odzyska fragment piosenki porwanej przez wiatr, czy Zajączek uratuje Srokę Jednookę i kto wygra leśne zawody? Jeśli chcecie się dowiedzieć, to koniecznie sięgnijcie po książeczkę.
„Matylda” – R. Dahl
Książka wyróżniona tytułem najlepszej powieści dla dzieci 1988 roku. Matylda jest wrażliwą i niezwykle utalentowaną dziewczynką. Cóż z tego, kiedy jej rodzice nie zauważają jej. Co gorsza, kierowniczka szkoły, do której zaczyna uczęszczać Matylda, okazuje się prawdziwym potworem w spódnicy. Nagle Matylda odkrywa w sobie niezwykły dar tajemniczą psychiczną siłę, zdolność czynienia dorosłym najbardziej perfidnych psikusów. Dzięki niemu będzie mogła ocalić szkołę i pomóc swojej ukochanej nauczycielce.
„Turbo chce zostać piłkarzem”- U. Sindt
Futbol to najfajniejsza rzecz na świecie! Turbo uwielbia grać w piłkę i jest w tym dobry. Pewnego dnia trener przeciwnej drużyny proponuje mu przejście do jego klubu. To najlepszy klub w mieście, wygrywa większość meczy. Nic dziwnego, że Turbo jest bardzo dumny z tej propozycji. Na początku wszystko układa się świetnie, ale po jakimś czasie Turbo odkrywa również złe strony zmiany klubu.
„Oskar i pani Róża” – E.E. Schmitt
Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar nie wierzył, że to możliwe, aż do spotkania z tajemniczą panią Różą, która ma za sobą karierę zapaśniczki i umie znaleźć wyjście z każdej sytuacji...
Piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Ta książka da Wam siłę i nadzieję, a kto wie?, może nawet zmieni Wasze życie...
„Witaj córeczko” – L. Landau
Marta ma szczęście, że państwo Milewscy zechcieli ją zabrać z domu dziecka. Zechcieli? Śmiechu warte! Wzięli Martę, bo są już starzy i nikt nie dałby im dzidziusia. Wcisnęli drągalom dużą dziewczynę. I co teraz będzie? Może ten szlafrok
z wielbłądem i własny komputer to tylko taki tymczasowy luksus? Przecież wiadomo, że drągale coś ukrywają. Tylko co? …….
„Pirat Jędruś” – A. Grabowski
Jędruś ma dopiero siedem lat, ale już jest groźnym kapitanem. Wraz z niesforną kompanią piratów pokonuje stu zębnego smoka, przechytrza czarownika Brudasa i zaprzyjaźnia się z królewną Barbatką.
Jędruś kocha przygody, ale jest przecież tylko małym chłopcem – dlatego po wielu dalekich wyprawach z radością zawija do portu, w którym czeka na niego mama.
„Bułeczka” – J. Korczakowska
Opowieść o dwóch dziewczynkach wychowanych w różnych środowiskach, o ich poznawaniu się, docieraniu, a w końcu przyjaźni. Dziunia to rozpieszczona, rozkapryszona jedynaczka, która mieszka w mieście. Bułeczka pochodzi ze wsi, jest sierotą wychowywaną przez krewną. Na jej twarzy zawsze gości jednak uśmiech. Pewnego dnia dziewczynka ma zamieszkać z Dziunią. Początki są trudne…
„Opowieści pana Rożka” M. Gutowska-Adamczyk
Pan Rożek, wędrowny sprzedawca lodów o smaku baśni, opowiada dzieciom trzy niezwykłe historie. O marzeniach, które nadają życiu sens, o pragnieniu bycia potrzebnym oraz o tym, że szczęście czasem jest na wyciągnięcie ręki – wystarczy tylko je dostrzec.
Tym pięknym baśniom uroku dodają znakomite ilustracje Wandy Orlińskiej.
„Mama, Kaśka, ja i gangsterzy” – E. Ostrowska
Danka ma 14 lat i wielkie kompleksy na punkcie własnego wyglądu. Na domiar złego ma niesamowicie piękną i mądrą siostrę bliźniaczkę. Obie wychowywane są przez zwariowaną i niezwykle pomysłową mamę. Kiedy nadchodzą wakacje cała rodzinka wraz z domowym zwierzyńcem (pies, kot i zaskroniec) wyrusza na Mazury. Na trasie niespodziewanie "łapią gumę". Staje się to początkiem serii niewiarygodnych i prześmiesznych przygód.
„Hajlajf” – M. Sienkiewicz
Bohaterowie postanawiają zachować w tajemnicy fakt, że zostali bez opieki dorosłych w obawie, że zostaną oddani do domu dziecka. Wyjątkowe trzy tygodnie to lekcja zaradności i samodzielności, po której inaczej patrzy się na świat i problemy, które wcześniej przerastały.
Znajdziesz je w naszej bibliotece
Zdeněk Svěrák „Ucieszki Cieszka”
Zbiór opowiadań o przygodach najbardziej pogodnego chłopca na świecie. Czeski humor w najlepszym wydaniu!
W małym domku na przedmieściach mieszka Cieszko - pomysłowy synek ogrodnika. Odwiedźcie go, a wnet poprawi wam humor - bo Cieszko potrafi cieszyć się światem jak nikt. I nie przeszkodzi mu w tym nawet łobuzisko Hugo ze swymi niecnymi intrygami!
Katherine Paterson „Most do Terabithii”
Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni…
Rafał Witek „Klub latających ciotek”
Zero internetu. Jedna przemądrzała kuzynka. Dwa miesiące na wsi. Trzy stare ciotki do towarzystwa. A do tego chmary komarów, rower bez przerzutek i dieta warzywno-owocowa. Brzmi jak przepis na koszmar, prawda? Emil też tak uważał… dopóki wydarzenia nie potoczyły się w zupełnie nieprzewidzianym kierunku!
Maciej Szymanowicz „Najmniejszy słoń świata”
Autor opowiada historię słonika, który rodzi się w zoo. Rodzice wspominają maluchowi, że ich prawdziwym domem jest Afryka, nie zagroda w mieście. Wtedy słonik postanawia przestać jeść i zmaleć – tak bardzo, żeby móc się przecisnąć przez kraty i wyruszyć w świat. Czy podróż słonika okaże się wspaniałą przygodą? Jakie niebezpieczeństwa czekają na ciekawskiego malucha? No i czy uda mu się ostatecznie dotrzeć do Afryki.
Antje Szillat „Zosia i Gosia”
Zosia i Gosia to siostry bliźniaczki i zarazem najlepsze przyjaciółki. Podobne do siebie jak dwie krople wody, a jednak różni je tak wiele! Zosia marzy o karierze musicalowej artystki, ale jest bardzo nieśmiała i do tego strasznie boi się psów. Gosia natomiast z entuzjazmem rzuca się w każdą przygodę, ale przede wszystkim marzy o psie. I gdy na ich drodze staje kudłaty Rzep, konflikt między siostrami wydaje się nieunikniony.
Luigi Garlando „Gol! Pierwszy mecz” i „Gol! Ruszamy do Brazylii”
"Gol!" - seria książek dla młodych fanów piłki nożnej. Pasjonująca akcja ilustrowana komiksami. Przygody, przyjaźń i marzenia ośmiorga dzieci, które łączy wielka pasja - piłka nożna. Bestsellerowa seria z Włoch napisana z humorem i znajomością tematu przez znanego dziennikarza piłkarskiego Luigiego Garlando. Przygody bohaterów przeplatane są ciekawymi informacjami o autentycznych piłkarzach, klubach i słynnych stadionach.
Ewa Karwan-Jastrzębska „Duchy w teatrze”
Troje uczniów warszawskiego gimnazjum odkrywa w teatrze tajne przejście do świata szekspirowskiego dramatu. Stawka jest olbrzymia, bo zamierzają zmienić bieg wydarzeń w najsłynniejszej sztuce o miłości. Dziwne przepowiednie, kryjówka w grobowcu, uwięzienie w lochu i uczucia, nad którymi trudno zapanować - to tylko część emocjonujących wydarzeń. Jeśli nie boisz się duchów poddaj się rytmowi opowieści, bo tam, po drugiej stronie czeka cię wiele niespodzianek.
Dorota Smoleń, Dorota Prończuk „Jaś Pierwszoklasista i Połykacz Liter”
Książeczka adresowana jest do dzieci, które idą do pierwszej klasy. Jaś wprowadza Czytelnika w tajemniczy świat szkoły. Opowiada o nowych miejscach, które staną się dla małego ucznia drugim domem, o dorosłych, których rolą jest pomoc i wsparcie dla dziecka, oraz o nowych przyjaciołach, dzięki którym szkoła może stać się miejscem wspaniałych przygód. Jaś jest uczniem pierwszej klasy. Lubi swoją szkołę i ma kilku kolegów, z którymi spędza czas. Pewnego razu z książek w bibliotece zaczynają znikać litery. Chłopcy postanawiają rozwiązać tajemniczą sprawę.
Ewa Stadtmüller „Blok przy Tuwima 7”
Kiedy stary kochany blok i machająca ręką na pożegnanie Kaśka zostali w tyle, Magda ciężko westchnęła. Jej brat Piotrek też nie był zachwycony. Mieli za złe rodzicom przeprowadzkę i zamianę szkoły. Nowi nauczyciele, nowi sąsiedzi...
Wkrótce jednak okazuje się, że sąsiedzi mają poczucie humoru, a z nowymi kolegami też można chodzić na sanki i wywoływać duchy, zaś w szkole zostać dziennikarzem szkolnej gazetki, więc może przy Tuwima 7 nie będzie aż tak źle...?
Anna Boderek-Pocheć „Marcel i zagadka pradziadka”
To miały być zwyczajne wakacje u dziadków. Wszystko się zmienia, gdy w ręce Marcela wpadają notatnik pradziadka i tajemniczy klucz. Czyżby plotka o zaginionym rodzinnym skarbie miała się okazać prawdą? Marcel i Martyna, jego wakacyjna przyjaciółka, podążając za wskazówkami pradziadka, rozpoczynają potajemne poszukiwania. Zagadka goni zagadkę! Gdzie został ukryty skarb: w kurniku, tunelach szalonego hrabiego czy może w grobowcu Lasockich (brr)...? Gdy rozwiązanie jest już na wyciągnięcie ręki, na scenę wkracza odwieczny wróg - Jacek, którego też ogarnęła skarbomania. Czy Marcel i Martyna zdążą przed nim rozwikłać zagadkę pradziadka i odnaleźć skarb... Przeczytajcie sami!
Renata Opala „Kosmiczne wakacje”
Trzej koledzy po kryjomu oglądają stojący na pasie startowym kosmiczny skuter. I oto nagle... nieoczekiwanie... zamyka się właz, a pojazd zostaje wysłany w przestrzeń pozaziemską. Gdzie wylądują? Czy przeżyją? Czy wrócą na Ziemię? Kosmiczne wakacje to fantastyczna opowieść dla tych, którzy marzą o podróżach we wszechświecie i nie tylko.
Joanna Jagiełło „Pamiętnik Czachy”
W życiu dziesięcioletniej Czachy codziennie coś się dzieje. Bo ma dwa domy, więc wciąż pakuje plecak i czegoś zapomina, szkołę, zuchowe zbiórki i wakacje za pasem. Do tego wszystkiego zdarza jej się nakłamać i zrobić coś zdecydowanie po swojemu (z czym jej mama ma ogromny problem). Mimo regularnych pogadanek wychowawczych , życie Czachy jest bardzo wesołe. Do szczęścia brakuje jej tylko psa. Mama się wykręca małym mieszkaniem, ale… Czacha ma na nią swoje sposoby…
Cykl „Kroniki Archeo” – A. Stelmaszyk
(1.Tajemnica Klejnotu Nefertiti, 2.Skarb Atlantów, 3. Sekret Wielkiego Mistrza, 4. Klątwa Złotego Smoka, 5. Zagadka Diamentowej Doliny, 6. Zaginiony Klucz Do Asgardu, 7. Przepowiednia Synów Słońca)
Dzięki „Kronikom Archeo”, wspólnie z Bartkiem i Anią Ostrowskimi, odwiedzicie zakątki świata, o których nawet wam się nie śniło. Wybierzecie się do Austrii, Egiptu, a nawet do Kraju Kwitnącej Wiśni. Będziecie musieli walczyć o swoje życie w samym środku dzikiej i pełnej niebezpieczeństw dżungli. Każdy z tomów serii pozwoli wam rozwiązać nową zagadkę, a lektura będzie trzymać w napięciu aż do ostatniej strony. Jest to seria przeznaczona dla osób o mocnych nerwach, które nie boją się nowych wyzwań i są gotowe przeżyć niezwykłą podróż, pełną niebezpiecznych przygód.
„Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” -
A. Frączek
Opowieść o Julku – niezłym ziółku. O budowaniu bardzo skomplikowanych, do niczego niesłużących maszyn i urządzeń. O hodowli zaskrońców w pudełku, zaklinaniu kamieni i… nieudanym wysadzeniu w powietrze pewnej łódzkiej kamienicy. To właśnie dzięki wielu swoim pasjom Julek został poetą. „Rany Julek!” to napisana ze swadą historia dzieciństwa Juliana Tuwima. Znajdziecie tu wiele historii z jego życia poprzeplatanych wierszami i żartami. A wszystkie tak barwne i wybuchowe, jak mikstury chemiczne małego Juliana.
„Czarodziejskie przygody Franka” –
L. Zaciura
Franek mieszka z rodzicami i siostrą w starym, pełnym tajemniczych zakamarków domu z wielkim ogrodem. Na strychu dzieją się bardzo, bardzo dziwne i fascynujące rzeczy, dlatego pewnego dnia chłopiec decyduje się odwiedzić to ciemne i zakurzone miejsce, a tam... O tym, kogo Franek poznał na strychu, dlaczego przygody chłopca były czarodziejskie, kim są Hubert i Kubuś oraz co się wydarzyło w ogrodzie dowiesz się z tej pełnej humoru książki.
„Mali bohaterowie” – D. Gawryluk
Jest to książka niezwykła, bo wszystko, co tu opisane, jest prawdą. Autorka, reporterka Radia Kraków, z uwagą wysłuchała historii małych bohaterów i skrupulatnie je opisała, żeby nikt nie miał wątpliwości, że dzieci - młodsze i starsze – w sytuacjach zagrożenia potrafią reagować dorośle, dojrzale i odpowiedzialnie. Okazało się też jak ważne jest mądre wychowanie - rodzice tych dzieci zadbali, by znały swój adres, a przede wszystkim telefony alarmowe. Dzięki temu wiedziały, jak zareagować w niebezpieczeństwie: jak ratować siebie i innych.